Znani pochowani

Nina Abacjew Ramlo

 

(1926 - 1990)

 

Lekarz stomatolog


Jerzy Abramowicz

 

(1886 - 1947)

 

Kapitan Wojska Polskiego


Zofia Abramowicz

 

(1906 - 1988)

 

Profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, adiunkt na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie


Dobiesław Affeltowicz

 

(1927 - 2010)

 

Podpułkownik


Stanisław Andrzejewski

 

(1901 - 1980)

 

Powstaniec Wielkopolski, więzień polityczny obozów koncentracyjnych, oficer Wojska Polskiego


Krystyna Antowska Śmigiel

 

(1950 - 2016)

 

Działaczka opozycji demokratycznej w PRL


Tadeusz Antowski

 

(1919 - 1966)

 

Więzień obozu koncentracyjnego w Dachau, doktor medycyny


Wiesław Bacdorf

 

(1947 - 2009)

 

Podpułkownik mgr Wojska Polskiego


Halina Basińska

 

(1903 - 1983)

 

Profesor


Antoni Basiński

 

(1905 - 1990)

 

Profesor, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w latach 1952-1956


Stanisław Batorski

 

(1917 - 1978)

 

Leśnik


Edward Bednarek

 

(1917 - 1997)

 

Lekarz


lek. med. Jadwiga Berg

 

(1926 - 2018)

 

Lekarz medycyny


Lech Bieganowski

 

(1940 - 2017)

 

Lekarz okulista


Longin Bobrowicz

 

(1905 - 1940)

 

Major inżynier, zamordowany w Charkowie w 1940 r.


Piotr Boczek

 

(1920 - 1982)

 

Organista parafii NMP


Olimpiusz Bohdanów

 

(1919 - 2006)

 

Żołnierz Armii Krajowej


Ryszard Bohr

 

(1926 - 1987)

 

Profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika


Stanisław Bohr

 

(zm. 1939)

 

Absolwent prawa UJK, podchorąży rezerwy, zginął we wrześniu 1939


Andrzej Borkowski

 

(1909 - 1992)

 

Podpułkownik


Antoni Borkowski

 

(1909 - 1981)

 

Inżynier leśnik


Ryszard Brąszkiewicz

 

(1927 - 2013)

 

Kupiec, Harcerz Orli Związku Harcerstwa Polskiego


Jan Bryndal

 

(zm. 1944)

 

Zmarł w obozie 17.03.1944


Alina Brzeska

 

(1903 - 1982)

 

Pracownik Uniwersytetu Stefana Batorego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika


Władysław Charaszkiewicz

 

(1903 - 1977)

 

Profesor


Józef Chrobak

 

(1885 - 1953)

 

Profesor inżynier architektury


Henryk Chyrczakowski

 

(1893 - 1977)

 

Doktor medycyny


Józef Ciechanowski

 

(1908 - 1989)

 

Budowniczy


Zygmunt Ciechanowski

 

(1931 - 2013)

 

Budowniczy i rzemieślnik


Helena Cynkutis

 

(1898 - 1986)

 

Doktor medycyny


Henryk Czachorowski

 

(1931 - 2001)

 

Chorąży


Benedykt Czerniewski

 

(1927 - 2010)

 

Lekarz stomatolog


Henryk Czypicki

 

(1911 - 2004)

 

Uczestnik wojny obronnej wrzesień 1939 r.


ks. Władysław F. Dembek

 

(1928 - 2005)

 

Ksiądz (wyświęcony 10.05.1956)


Stefan Dembiński

 

(1898 - 1977)

 

Doktor Praw


Stanisław Dolecki

 

(1901 - 1977)

 

Żołnierz Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej, więzień KL Stutthof


Arnold Drozdowski

 

(1924 - 2014)

 

Profesor doktor habilitowany, biolog Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu


Józef Dubas

 

(1907 - 1974)

 

Major pilot, pochowany w Anglii


Halina Dunin Rychłowska

 

(1888 - 1952)

 

Artystka dramatyczna


Mieczysław Dymski

 

(1929 - 2013)

 

Lekarz medycyny


Zbigniew Fijałkowski

 

(1927 - 1988)

 

Podpułkownik Wojska Polskiego


Bolesław Flis

 

(1929 - 1980)

 

Zginął w katastrofie lotniczej 14.03.1980


Janina Gardzielewska

 

(1926 - 2012)

 

Artystka fotografii, mecenaska kultury i sztuki Torunia


Zygfryd Gardzielewski

 

(1914 - 2001)

 

Artysta grafik, twórca pięknych druków


Henryk Gęsiński

 

(1929 - 2012)

 

Podpułkownik


Janina Gibowska

 

(zm. 1963)

 

Doktor nauk medycznych, pseudonim "Wichep"


Wanda Gibowska

 

(zm. 1955)

 

Pseudonim "Jastrząb"


Stanisław Giernatowski

 

(1926 - 2007)

 

Doktor nauk medycznych, chirurg


Tadeusz Godziszewski

 

(1904 - 1977)

 

Artysta, rzeźbiarz


Cezary Goede

 

(1906 - 1979)

 

Lekarz weterynarii


Stefan Golczewski

 

(1893 - 1969)

 

Zasłużony aktor, żołnierz Armii Krajowej


Czesław Gos

 

(1930 - 1976)

 

Lekarz medycyny


Alojzy Goss

 

(1910 - 1994)

 

Artysta, malarz


Kazimierz Grzebień

 

(1928 - 2003)

 

Ortopeda


Marian Gumowski

 

(1881 - 1974)

 

Profesor doktor


Henryk Wincenty Hamerski

 

(1915 - 2011)

 

Lekarz medycyny, lekarz medycyny weterynarii, oficer polskich Sił Zborjncyh na Zachodzie


Tadeusz Franciszek Hamerski

 

(1921 - 2008)

 

pseudonm Leo Wera, lekarz medycyny weterynarii, "Karcz" - łącznik polskiej Armii Ludowej


Ignacy Hermanowski

 

(1885 - 1969)

 

Pułkownik Wojska Polskiego


Konstanty Hoppe

 

(1879 - 1951)

 

Budowniczy


Janina Huppenthal

 

(1928 - 2013)

 

Bibliofil, bibliotekarz pedagog


Lesław Huppenthal

 

(1923 - 2010)

 

Profesor Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika


Wiesław Husarski

 

(zm. 1939)

 

Porucznik Wojska Polskiego poległ 03.09.1939


Michał Huzarski

 

(1905 - 1946)

 

Muzyk


Roman Jakimowicz

 

(1889 - 1951)

 

Profesor doktor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika


Alfred Jankowski

 

(1878 - 1953)

 

Sędzia sądu okręgowego w Wilnie


Bronisław Janowski

 

(1909 - 1940)

 

Podporucznik Wojska Polskiego, zamordowany w sowieckich łagrach


Henryk Janyszek

 

(1942 - 1990)

 

Fizyk Uniwersytetu Mikołaja Kopernika


Stanisław Janyszek

 

(1906 - 1992)

 

Prawnik


Walentyna Janyszek

 

(1912 - 1996)

 

Farmaceuta


Antoni Jarosz

 

(1901 - 1979)

 

Powstaniec wielkopolski


Tadeusz Jasiński

 

 

Zginął na Syberii


Bogumiła Jastrzębska

 

(1942 - 2012)

 

Lekarz foniatra


Janusz Jerka

 

(1923 - 1997)

 

Architekt


Filomena Jurewicz

 

(1901 - 1984)

 

Bibliotekarz na Uniwersytecie Stefana Batorego, kustosz na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika


Sławomir Kalembka

 

(1936 - 2009)

 

Profesor zw. Doktor habilitowany, historyk, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (1990-1993)


Czesław Kamiński

 

(1921 - 1971)

 

Podpułkownik


Janina Kapuścińska

 

(zm. 1967)

 

Kustosz z Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika


Ryszard Karakulski

 

(1933 - 2006)

 

Lekarz medycyny


Jadwiga Kasprzycka

 

(1907 - 1984)

 

Żołnierz Armii Krajowej


Tadeusz Kasprzycki

 

(1905 - 1977)

 

Kapitan


Irena Klein

 

(zm. 1940)

 

Zmarła w Kazachstanie w 1940 r.


Jan Klein

 

(zm. 1940)

 

Pułkownik zamordowany w Katyniu w 1940 r.


Henryk Kleszczewski

 

(1927 - 2014)

 

Architekt


Paweł Klimosz

 

(1879 - 1953)

 

Kurator diecezjalny i parafialny


Stanisław Kłosiński

 

(1936 - 1995)

 

Lekarz medycyny


Roman Kociurski

 

(1888 - 1967)

 

długoletni dyrektor Szkoły Handlowej w Toruniu


Henryk Koneczny

 

(1927 - 2004)

 

Profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika


Henryk Kordasz

 

(1920 - 1943)

 

Zginął w Stutthofie


Jan Kordasz

 

(1916 - 1941)

 

Zginął w Oświęcimiu w 1941 r.


Theodor Eduard Körner

 

(1810 - 1891)

 

Burmistrz Torunia 1842-1871


Andrzej Kosiński

 

(1957 - 1996)

 

Lekarz stomatologii


Józef Kosiński

 

(1909 - 1991)

 

Doktor medycyny, żołnierz Armii Krajowej


Józef Koskowski

 

(1935 - 1997)

 

Podpułkownik mgr


Leon Kostulski

 

(1919 - 1988)

 

Artysta plastyk


Józef Kotlarczyk

 

(1880 - 1949)

 

Architekt


Józef Kotlarczyk

 

(1922 - 1994)

 

Docent artysta malarz, żołnierz AK


Zygmunt Kotlarczyk

 

(1917 - 1996)

 

Artysta, malarz, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika


Zygmunt Kowalewski

 

(1921 - 2010)

 

Doktor medycyny, neurolog


Franciszek Kozerski

 

(1897 - 1977)

 

Żołnierz generała Stanisława Maczka


Katarzyna Wilhelmina Kozłowska

 

(zm. 1935)

 

Urodz. Baronówna Von Prittwitz


Stanisław Kozłowski

 

(zm. 1978)

 

Podpułkownik, odznaczony krzyżem Virtuti Militari


Izabela Koźlikowska

 

(zm. 1977)

 

Nauczycielka


Władysław Krajkowski

 

(1901 - 1940)

 

Skrzypek-kapelmistrz, więzień polityczny, rozstrzelany w Dachau


Agata Kranich

 

(1892 - 1974)

 

Więzień obozów koncentracyjnych Ravensbrück i Sachsenhausen


Maksymilian Kranich

 

(1888 - 1977)

 

Więzień obozów koncentracyjnych Ravensbrück i Sachsenhausen


Henryk Kraszucki

 

 

Zginął w czasie II wojny światowej


Aleksander Krępski

 

(1900 - 1993)

 

Powstaniec warszawski


Witold Krępski

 

(1905 - 1940)

 

Porucznik, sędzia sądu okręgowego


Janusz Kronicz Krippendorf

 

(1921 - 2012)

 

Założyciel pokojowej fundacji "Memoria"


Zdzisława Kruszyńska

 

(1933 - 1995)

 

Lekarz


Franciszek Kruszyński

 

(1912 - 1947)

 

Więzień Stutthofu


Wacław Kryński

 

(1898 - 1980)

 

Major Wojska Polskiego, bohater trzech wojen, kawalerzysta I Pułku Szwoleżerów, adiutant Marszałka Piłsudskiego, odznaczony złotym i srebrnym krzyżem Virtuti Militari oraz Francuską Legią Honorową


Ryszard Krzywka

 

(1925 - 2009)

 

Profesor zw., artysta, grafik


Jacek Kubiak

 

(1957 - 1996)

 

Lekarz weterynarii


Ryszard Kukier

 

(1924 - 2000)

 

Etnograf, geograf, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika


Zdzisław Kulikowski

 

(1919 - 1988)

 

Artysta plastyk


Tadeusz Lasiński

 

(1938 - 1996)

 

Neurolog


Jan Laskowski

 

(1922 - 1996)

 

Lekarz psychiatra i neurolog


Edgar Lesiewicz

 

(1891 - 1956)

 

Sędzia


Jadwiga Leydo

 

(1901 - 1987)

 

Żołnierz, Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego


Mieczysław Limanowski

 

(1876 - 1948)

 

Profesor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie i Mikołaja Kopernika w Toruniu


Stefan Lisiecki

 

(1928 - 1996)

 

Major


Wojciech Łukowski

 

(1949 - 2016)

 

Pułkownik doktor


Stefan Majda

 

(1897 - 1949)

 

Radca wojewódzki


Czesław Majewski

 

(1901 - 1980)

 

Podpułkownik rezerwy


Franciszek Malinowski

 

(1900 - 1974)

 

Podpułkownik Wojska Polskiego, były więzień obozu koncentracyjnego Stutthof, odznaczony krzyżem kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski


Janina Mandybur

 

(zm. 1997)

 

Doktor praw, adwokat, lwowianka


Stanisław Markiewicz

 

(1902 - 1944)

 

Doktor medycyny, starszy asystent na Uniwesytecie Stefana Batorego, porucznik AK, pesudonim Pius, pochowany w Wilnie na Rossie


Klemens Michalik

 

(1930 - 2016)

 

Leśnik


Marian Michniewicz

 

(1922 - 2008)

 

Profesor doktor


Helena Mielcarek Pacholak

 

(1933 - 2010)

 

Lekarz stomatologii


Edward Mielniczek

 

(1920 - 2009)

 

Dziennikarz, pisarz, poeta


Borys Mielnikow

 

(1906 - 1974)

 

Pedagog szkół muzycznych w Szczecinie


Mieczysław Mielżyński

 

(1906 - 1966)

 

Doktor medycyny


Marek Mierzejewski

 

(1942 - 2012)

 

Twórca filmowy


Paweł Monarski

 

(1910 - 1989)

 

Pedagog


Wiktor Mordarski

 

(1910 - 1986)

 

Prawnik, więzień Oświęcimia


Kazimierz Moroz

 

(1911 - 2003)

 

Doktor nauk humanistycznych


Zofia Moroz

 

(1902 - 1996)

 

Nauczycielka


Wanda Mówka

 

(1911 - 1983)

 

Nauczycielka


Zygmunt Najgebauer

 

(1911 - 1977)

 

Doktor praw


Jerzy Namysłowski

 

(1932 - 1981)

 

Docent doktor habilitowany inżynier


Juliusz Narębski

 

(1927 - 1993)

 

profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika


Stefan Narębski

 

(1892 - 1966)

 

doktor, profesor architektury


Zygmunt Narski

 

(1920 - 2009)

 

Profesor doktor habilitowany nauk ekonomicznych


Stefan Niedzielski

 

(1921 - 2006)

 

Leśnik


Władysław Niewiarowski

 

(1924 - 2015)

 

profesor doktor habilitowany geomorfolog


Stanisław Nowiński

 

(1915 - 2010)

 

Sędzia sądu wojewódzkiego


Stefan Ostrowski

 

(1912 - 2004)

 

Inżynier leśnik


Stanisław Pachecki

 

(1922 - 1977)

 

Doktor medycyny


Jan Pacholak

 

(ur. 1934)

 

Podpułkownik


Paweł Perkulli

 

(1896 - 1977)

 

Zasłużony działacz śpiewaczy


Włodzimierz Ludwik Piekarski

 

(1930 - 2015)

 

Lekarz dermatolog, major Wojska Polskiego


Aleksnder Pietkiewicz

 

(1925 - 1943)

 

Zginął w Auschwitz-Birkenau


Aniela Pietkiewicz

 

(1904 - 1942)

 

Zginęła w Auschwitz-Birkenau


Leonard Pietkiewicz

 

(1892 - 1987)

 

Kapitan Wojska Polskiego


Zygmunt Pietkiewicz

 

(1922 - 1942)

 

Zginął w Auschwitz-Birkenau


Stanisław Poczopko

 

(1930 - 1972)

 

Doktor habilitowany, docent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika


Maria Pokorska

 

 

Artysta grafik, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika


Felicjan Polakowski

 

(1933 - 1980)

 

Architekt


Zbigniew Polakowski

 

(1945 - 2012)

 

Zasłużony pracownik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika


Kazimierz Popławski

 

(1901 - 1982)

 

Oficer Wojska Polskiego


Marek Porada

 

(1948 - 2015)

 

Adwokat


Stanisław Porada

 

(1885 - 1917)

 

Zginął 08.07.1917 r. w Taszkencie


Józef Przybylski

 

(1907 - 1969)

 

Mistrz złotniczy


Ryszarda Ptaszkowska

 

(zm. 1946)

 

Pseudonim "Szarcia"


Wincenty Radziszewski

 

(1896 - 1940)

 

Zamordowany w 1940 przez NKWD - Ostaszków ZSRR


Teodora Rapacka Golczewska

 

(1892 - 1967)

 

Zasłużona aktorka, odznaczona Krzyżem Oficerskim


Roman Redo

 

(1914 - 2006)

 

Inżynier, uczestnik wojny obronnej, żołnierz Armii Krajowej - obwód Łowicz


Henryk Rochnowski

 

(1946 - 2011)

 

Profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika


Janusz Rozwadowski

 

(1928 - 1990)

 

Inżynier


Juliusz Rudnicki

 

(1881 - 1948)

 

Profesor doktor, matematyk


Krystyna Rudzka Pietras

 

(1934 - 2012)

 

Lekarz


Bogdan Rudzki

 

(1934 - 1982)

 

Chirurg


Alfons Rutkowski

 

(1902 - 1939)

 

Zginął w obronie Warszawy


Stanisław Rychlik

 

(1930 - 2010)

 

Sybirak


Barbara Rychłowska Kulikowska

 

(1919 - 1992)

 

Artystka teatralna


Franciszek Ksawery Rychłowski

 

(1878 - 1949)

 

Artysta dramatyczny


Jerzy Rygielski

 

(1931 - 1995)

 

Ksiądz proboszcz


Eugeniusz Saweljew

 

(1896 - 1979)

 

Odznaczony krzyżem Virtuti Militari V klasy


Edmund Schaeffer

 

(1884 - 1961)

 

Pułkownik Wojska Polskiego


Stanisław Scheuring

 

(1939 - 2001)

 

Prawnik


Jan Schulz

 

(1892 - 1941)

 

Zginął w obozie w Mauthausen


Eugenia Sid

 

(1920 - 2009)

 

Farmaceuta


Arkadiusz Sidorowicz

 

(1924 - 1946)

 

Porucznik Armii Krajowej okręgu wileńskiego


Teofila Sidorowicz

 

(zm. 1942)

 

Zmarła w 1942 r. w Jangi Jul na Syberii


Wacław Sidorowicz

 

(zm. 1942)

 

Zmarł w 1942 r. w Jangi Jul na Syberii


Antoni Siwek

 

 

Żołnierz Wojska Polskiego, zaginął w Rosji


Ireneusz Sławiński

 

(1924 - 1997)

 

Konserwator zabytków


Roman Smok

 

(zm. 1942)

 

Oficer IV pułku, major pilot, zginął 12.04.1942 r. w czasie działań wojennych, spoczywa w kanale La Manche


Stefan Sobolewski

 

(1929 - 2001)

 

Lekarz stomatolog


Ryszard Sojecki

 

(1948 - 1999)

 

(J. KPT. Ż. W.) Kapitan Żeglugi Wielkiej, doktor


Stanisław Spasiuk

 

(1925 - 2008)

 

Pułkownik dyplomowany Wojska Polskiego


Jan Spiżewski

 

(1897 - 1987)

 

Podporucznik Powstania Wielkopolskiego


Marian P. Spychała

 

(1936 - 2011)

 

Doktor nauk prawnych


Stefan Srebrny

 

(1890 - 1962)

 

Profesor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu


Marian Stankiewicz

 

(1901 - 1968)

 

Artysta, malarz


Stefania Starzyk

 

(1900 - 1982)

 

Nauczycielka


Zdzisław Starża Dzierżbicki

 

(zm. 1940)

 

Kapitan, zginął w Starobielsku


Jacek Staszewski

 

(1933 - 2013)

 

profesor doktor habilitowany Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu


Janusz Strusiewicz

 

(1932 - 2009)

 

Lekarz medycyny


Alicja Strzelczyk Brąszkiewicz

 

 

profesor doktor habilitowany Uniwersytetu Mikołaja Kopernika


Zbigniew Szatkowski

 

(1937 - 2011)

 

Podpułkownik magister inżynier Wojska Polskiego


Janina Szufladowicz

 

(zm. 1996)

 

Poetka


Tadeusz Szurlewicz

 

(zm. 1979)

 

Adwokat


Włodzimierz Szwajkert

 

(1932 - 2012)

 

Lekarz urolog


Mieczysław Szwej

 

(1930 - 2007)

 

Ksiądz


Zygmunt Szyszko

 

(1916 - 2000)

 

Żołnierz Armii Krajowej


Romuald Władysław Twardowski

 

(1900 - 1986)

 

Członek Polskiej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej, odznaczony krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i dwukrotnie srebrnym Krzyżem Zasług


Adam Tybor

 

(1910 - 1986)

 

Lekarz laryngolog


Roman Tyczyński

 

(1916 - 2014)

 

Magister inżynier leśnik


Alina Ulińska

 

(1905 - 1990)

 

Profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika


Stanisław Urbaniak

 

(zm. 1945)

 

Zginął na Syberii w 1945 r.


Małgorzata Waloch

 

(1957 - 2010)

 

Dziennikarka, pedagog, społecznik


Kazimierz Waluk

 

(zm. 1979)

 

Artysta, malarz


Izabella Wasilewska

 

(1916 - 2000)

 

Lekarz


Eugeniusz Waszczuk

 

(1909 - 1985)

 

Doktor medycyny


Stach Waszczuk

 

(1935 - 1948)

 

Harcerz


Jerzy Werner

 

(1902 - 1986)

 

Adwokat


Teresa Jadwiga Werner

 

(1904 - 1991)

 

Więzień Ravensbrück


Józef Wesołowski

 

(1935 - 1996)

 

Kawaler Orderu Uśmiechu


Andrzej Weyman

 

(1922 - 2011)

 

Żołnierz AK, lekarz ortopeda


Kazimiera Wilczyńska

 

(1896 - 1980)

 

doktor, wieloletni pracownik naukowy Uniwersytetu Stefana Batorego i Uniwesytetu Mikołaja Kopernika


Klementyna Wilczyńska

 

(1900 - 1993)

 

Pedagog, w latach 1939-1944 pełniła funkcję Komendanta kobiet Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej w Staszowie, pseudonim "Stanisława"


Jan Zygmunt Wilczyński

 

(1891 - 1970)

 

doktor, profesor Uniwersytetu Stefana Batorego i Uniwesytetu Mikołaja Kopernika


Stanisław Wilczyński

 

(1900 - 1939)

 

Legionista-historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Oficer rezerwy 12 pułku Ułanów Podolskich


Bronisław Włodarski

 

(1895 - 1974)

 

Profesor doktor


Hermann Wohlgemuth

 

(1865 - 1922)

 

Pastor, proboszcz parafii staroluterskiej w Toruniu w latach 1901-1922


Bronisław Wojcieszak

 

(1907 - 1989)

 

Mistrz kamieniarski


Andrzej Woszczyk

 

(1935 - 2011)

 

Profesor, astronom


Wiesław Woźnicki

 

(1933 - 1995)

 

Profesor doktor habilitowany


Stefan Wroński

 

(zm. 1940)

 

Zamordowany w Mauthausen-Gusen


Anna Wyrowińska

 

(1948 - 2006)

 

Pediatra


Krystyna Wysocka

 

(1931 - 2013)

 

Lekarz medycyny


Henryk Wysocki

 

(1922 - 2003)

 

Lekarz medycyny


Witold Zacharewicz

 

(1904 - 1974)

 

Profesor Uniwersytetu Stefana Batorego, Prorektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu


Bolesława Zalewska

 

(1910 - 2010)

 

Oficer Armii Krajowej


Helena Zalewska

 

(1911 - 1979)

 

Adwokat


Kazimierz Zalewski

 

(1909 - 1972)

 

Adwokat


Tadeusz Zalewski

 

(1901 - 1987)

 

Oficer Armii Krajowej


Elżbieta Zawacka

 

(1909 - 2009)

 

pseudonimy "Zelma", "Sulica", "Zo", honorowa Obywatelka Torunia, pedagog, nauczycielka matematyki (1931-1939, 1955-1965), instruktorka Organizacji Przysposobienia Wojskowego Kobiet (1931-1939, 1946), oficer Komendy Głównej Służby Zwycięstwu Polski - Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej (1939-1945), emisariuszka komendanta Armii Krajowej generała Stefana Grota-Roweckiego do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie (1943), cichociemna (1943), działaczka Delegatury Sił Zbrojnych i Zrzeszenia "Wolnośći Niezawisłość" (1945), więzień polityczny (1951-1955), andragog, nauczyciel akademicki (1965-1978), działaczka NSZZ "Solidarność", założycielka Fundacji "Archiwum Pomorskie AK" (od 2009 r. Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej), społecznik - w 2002 r. uhonorowana tytułem Kustosz Pamięci Narodowej, Generał Brygady (2006), odznaczona m.in: Dwukrotnie Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari, pięciokrotnie Krzyżem Walecznych i Orderem Orła Białego


Karol Wiktor Zawodziński

 

(1890 - 1949)

 

Pisarz, żołnierz, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika


Eugenia Zdanowicz

 

(1909 - 1967)

 

Nauczycielka


Mieczysław Zdzitowiecki

 

(1921 - 1999)

 

Inżynier leśnik, podporucznik Armii Krajowej, powstaniec warszawski


Władysław Znaniecki

 

(1898 - 1943)

 

Zginął z dala od Ojczyzny za sprawę Polski 12.04.1943 r.


Roman Żelechowski

 

(1899 - 1940)

 

Zamordowany w Ostaszkowie w 1940 r.


Wasyli Żukow

 

(1898 - 1968)

 

Inżynier


Leonid Żytkowicz

 

(1909 - 1991)

 

Historyk