Informacje

 

REGULAMIN CMENTARZA PARAFII EWANGELICKO-AUGSBURSKIEJ W TORUNIU

 

 

Definicje:

 

Cmentarz - obszar Cmentarza św. Jerzego w Toruniu administrowany przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Toruniu.

 

Parafia - Parafia Ewangelicko-Augsburska w Toruniu.

 

Miejsce - powierzchnia grzebalna o wymiarach 90 x 190 cm przeznaczony do pochowania zwłok 1 osoby.

 

Miejsce głębinowe - powierzchnia grzebalna o wymiarach 90 x 190 przeznaczony do pochowania zwłok 2 osób w pionie.

 

Miejsce grzebalne - miejsce, na którym jest ktoś pochowany.

 

Miejsce rezerwacyjne -  miejsce, na którym nie został nikt pochowany i zostało ono nabyte i urządzone przez osobę żyjącą. 

 

Grób - nazwa ogólna każdego rodzaju miejsca przeznaczonego do pochówku.

 

Prawo do grobu - prawo do grobu ma dwojaki charakter: osobisty i majątkowy, przy czym elementy osobiste mają charakter przeważający i są związane z konkretną osobą; jako prawa osobiste są niezbywalne i niedziedziczne. Jeżeli w grobie spoczywają zwłoki konkretnej osoby prawa majątkowe tracą swoją odrębność w tym sensie, że nie mogą być przedmiotem wyłącznego korzystania i rozporządzania ze strony dotychczasowego ich podmiotu, a to ze względu na prawa do grobu przysługujące pozostałym uprawnionym, których źródłem jest fakt powiązań rodzinnych z osobą pochowaną w grobie.

Do uprawnień osobistych zalicza się przede wszystkim pochowanie po śmierci zwłok uprawnionego obok zwłok osób mu bliskich oraz kult pamięci zmarłych, urządzenie pogrzebu oraz grobu i decydowaniu o jego wystroju, wystawienie nagrobka, załatwianie spraw z zarządem cmentarza, ochrona przed naruszeniami, składanie wieńców, palenie zniczy, decydowanie lub współdecydowanie o przeznaczeniu wolnych miejsc w grobach wielostanowiskowych dla pochowania dalszych zmarłych itp. W związku z brakiem materialnoprawnego źródła prawa do grobu w prawodawstwie polskim, przyjmuje się (zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 3 grudnia 2010 r., syg. akt I CSK 66/10), że osoby objęte  hipotezą art. 10 ust. 1 ustawy o cmentarza i chowaniu zmarłych mają pierwszeństwo przed osobami nie wymienionymi w tym przepisie. Prawo do grobu wygasa, gdy zarząd cmentarza użył go do powtórnego pochowania.

 

Dysponent grobu - osoba posiadająca prawo do grobu.

 

§1

 

Zarządzanie cmentarzem parafialnym należy do kompetencji Rady Parafialnej, jako organu sprawującego ogólny zarząd majątkiem Parafii.

 

§2

 

Prawo do grobu jest samoistnym prawem majątkowym, co do którego nie ma zakazu ustawowego jego zbywalności, ani wyłączenia od dziedziczenia tylko wtedy, gdy miejsce na cmentarzu zostało nabyte i grób został urządzony przez osobę pozostającą przy życiu i jest wolny, tj. nikt nie został w nim pochowany. W związku z czym zabrania się odsprzedawania miejsc grzebalnych na Cmentarzu. Zamiar zbycia miejsca wolnego należy zgłosić w biurze administracji Cmentarza św. Jerzego w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Toruniu.

 

§3

 

1) Opłatę za udostępnienie miejsca grzebalnego lub rezerwacyjnego uiszcza się na okres 20 lat;

 

2) opłatę za przedłużenie ważności grobu można opłacać za 1 rok lub jego wielokrotność (nie dotyczy to przypadku pogrzebu lub ekshumacji na Cmentarz - wówczas wymagane jest uiszczenie opłaty na 20 lat);

 

3) opłatę za przedłużenie ważności grobu może wnieść każdy, jednak osoba, która uiszcza opłatę nie nabywa przez to dla siebie żadnego prawa, a ten komu prawo do grobu przysługuje nie traci go i nie podlega ono ograniczeniu;

 

3) nieuiszczenie opłaty za przedłużenie ważności grobu może skutkować jego likwidacją i użyciem do powtórnego pochówku;

 

4) ustęp 3 nie dotyczy grobów murowanych, przeznaczonych do pochowania zwłok więcej niż jednej osoby. Parafia nie pobiera opłat za przedłużenie ważności grobów murowanych, przeznaczonych do pochowania zwłok więcej niż jednej osoby, przy czym prawo do grobu murowanego (analogiczne do dzierżawy wieczystej, tj. na 99 lat) nie powstaje na skutek wykupienia miejsca lub miejsc pod grób murowany, ale na skutek faktycznego wymurowania grobu. 

 

§4

 

Cmentarz jest otwarty codziennie w godzinach:

 - od godziny 7.00 do 21.00 od 1 kwietnia do 30 września

 - od godziny 7.00 do 18.00 od 1 października do 31 marca (z wyłączeniem dnia 1 listopada, w którym Cmentarz jest otwarty od godziny 6.00 do momentu opuszczenia go przez wszystkie osoby odwiedzające groby).

 

§5

 

Osoby przebywające na terenie Cmentarza zobowiązane są do zachowania ciszy, powagi i szacunku należnego zmarłym.

 

§6

 

Przebywanie na terenie Cmentarza dzieci do lat 7 jest dozwolone wyłącznie pod opieką osób dorosłych.

 

§7

 

Uroczystości pogrzebowe mogą odbywać się od poniedziałku do soboty pomiędzy godziną 8.00 a 16.00.

 

§8

 

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Toruniu nie wyraża zgody na kopanie grobów przez podmioty zewnętrzne (zakłady pogrzebowe, firmy kamieniarskie itp.). Uprawnieni są do tego wyłącznie grabarze wyznaczeni przez Parafię. Zastrzeżenie to dotyczy zarówno pogrzebów (pochówków w trumnie i urnowych), jak i ekshumacji.

 

Przynajmniej siedem dni przed planowanym terminem ekshumacji należy o nim poinformować  biuro administracji Cmentarza.

 

§9

 

Pracownicy Cmentarza mają prawo do kontrolowania pojazdów: wjeżdżających, wyjeżdżających, wwożących i wywożących ładunki podmiotów wykonujących prace na terenie Cmentarza.

 

§10

 

Podmioty gospodarcze mogą wjeżdżać i świadczyć usługi na terenie Cmentarza tylko w dni robocze, wjazd od godziny 7.00 do 15.00 wyjazd do godziny 16.00.

 

§11

 

Podjęcie się jakichkolwiek prac na Cmentarzu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu Cmentarza. W przypadku nieprzestrzegania regulaminu Cmentarza Parafia Ewangelicko-Augsburska może nie wyrazić zgody na prowadzenie prac na terenie Cmentarza przez podmiot, który regulamin Cmentarza naruszył.

 

§12

 

Wszelkie prace budowlane i renowacyjne wykonywane na terenie Cmentarza przez podmioty gospodarcze i osoby fizyczne wymagają zezwolenia i wcześniejszych uzgodnień z administracją Cmentarza. Ustawianie elementów małej architektury (takich jak nagrobki, tablice itp.) sadzenie drzew i krzewów, ułożenie kostki brukowej może nastąpić tylko po wcześniejszym uzgodnieniu i otrzymaniu pisemnego zezwolenia od biura administracji Cmentarza.

 

Parafia nie wyraża zgody na ustawianie ławek ani ogrodzeń wokół grobów.

 

Szerokość ułożonego pasa kostki brukowej nie może przekraczać 30 cm z każdej strony grobu.

 

§13

 

Wykonawcy prowadzący jakiekolwiek prace na Cmentarzu są zobowiązani do sprzątnięcia terenu wokół wykonywanych robót oraz wywozu gruzu lub ziemi.

 

Zabronione jest wysypywanie gruzu i ziemi na Cmentarzu.

 

§14

 

Zabrania się:

- przebywania na terenie Cmentarza poza godzinami otwarcia

- spożywania napojów alkoholowych i środków odurzających na jego terenie

- wprowadzania zwierząt

- niszczenia zieleni

- niszczenia lub samowolnego przemieszczania elementów małej architektury

- śmiecenia

- prowadzenia akwizycji, umieszczania reklam i rozkładania wizytówek

 

§15

 

Wjazd na teren Cmentarza pojazdami mechanicznymi jest zabroniony (nie dotyczy osób posiadających przepustkę).

 

§16

 

Koszt przepustki:

- samochody dostawcze: jednorazowy wjazd i wyjazd: 50 zł.

 

§17

 

Osoby wjeżdżające na Cmentarz obowiązuje zachowanie szczególnej ostrożności oraz zastosowanie się do organizacji ruchu przyjętej przez administratora Cmentarza. Maksymalna dopuszczalna prędkość pojazdów na Cmentarzu wynosi 10 km na godzinę.

 

§18

 

Za zniszczenia i szkody powstałe w związku z działaniem sił przyrody lub w wyniku kradzieży Parafia nie odpowiada.

 

§19

 

Informacji dotyczących wszelkich spraw związanych z cmentarzem udziela biuro administracji Cmentarza św. Jerzego w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Toruniu przy ul. Strumykowej 10,  tel.: 56-622-31-54