Informacje

 

REGULAMIN CMENTARZY PARAFIALNYCH

 

PRZY UL. MONIUSZKI i PRZY UL.GRANICZNEJ W OPOCZNIE

 

Postanowienia ogólne

 

§ 1

  1. Cmentarze są miejscami spoczynku osób zmarłych.
  2. Celem zapewnienia należnej czci zmarłym oraz dla porządku i utrzymania właściwego stanu estetycznego, powierza się te cmentarze wraz z ich urządzeniami szczególnej dbałości osób wykonujących na ich terenach prace i odwiedzających groby swoich bliskich oraz zaleca się stosowanie poniższego Regulaminu.
  3. Parafia Rzymsko- Katolickiej pod wezwaniem Św. Bartłomieja w Opocznie jest właścicielem gruntów, drzewostanu i grobów, jako ściśle związanych z gruntem i wszystkich urządzeń znajdujących się na terenie cmentarza przy ul. Moniuszki w Opocznie i części cmentarza na ul. Granicznej w Opocznie. Za właścicieli nagrobków na tych Cmentarzach uważa się dysponentów grobów.
  4. Administratorem cmentarzy parafialnych przy ul. Moniuszki i przy ul. Granicznej jest               PGK Sp. z o. o. w Opocznie.
  5. Administracja ma siedzibę w Opocznie przy ul. Targowej 9.

Godziny urzędowania od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-15.00.

Cmentarze parafialne dla odwiedzających cmentarz są czynne we wszystkie dni tygodnia przez całą dobę.

  1. Administrator wykonuje usługi cmentarne na podstawie niniejszego Regulaminu stosując określone procedury, cenniki i formularze pism oraz zawiera stosowne umowy z innymi podmiotami.

 

 

Groby i grobowce

§ 2

  1. Na cmentarzach pochówki zwłok i szczątków mogą odbywać się wyłącznie do grobów ziemnych i grobów murowanych.
  2. Odstępy- przejścia między grobami są ciągami komunikacyjnymi i nie mogą być samowolnie zabudowane ani zarośnięte krzewami.

 

Opłaty

§ 3

1. Na cmentarzach stosuje się opłaty:

  1. za miejsca grzebalne i rezerwacje,
  2. za korzystanie z terenu cmentarza do wykonania usług pogrzebowych i robót kamieniarskich,
  3. inne wymienione w cenniku opłat za korzystanie z cmentarza.
  1. Wysokość opłat, o których mowa w ust. 1, dla Cmentarza przy ul. Granicznej w Opocznie jak i Cmentarza przy ul. Moniuszki w Opocznie określa cennik z dnia 30.06.2017 r. (zarządzenie nr 13 z 30.06.2017r.)

§ 4

  1. Opłaty za miejsca grzebalne wnosi się na okres 20 lat (opłata 20-letnia).
  2. Opłaty nie podlegają zwrotowi.
  3. Opłatę za miejsce grzebalne pobiera się:
  1. w przypadku grobów ziemnych-przed podjęciem czynności związanej z pochówkiem zwłok,
  2. w przypadku grobów murowanych- łącznie z wykupem miejsca pod grób.
  1. Przedłużenie umowy na dalsze 20 lat wymaga ponownego uiszczenia opłaty 20-letniej, w roku kalendarzowym, w którym wygasa ważność poprzedniej opłaty.
  2. Opóźnienie we wniesieniu kolejnej opłaty 20-letniej nie może przekroczyć 1-go roku.
  3. W przypadku nie wniesienia w terminie opłaty 20-letniej możliwe jest przywrócenia prawa do grobu za zgodą Administratora.
  4. W przypadku nie uiszczenia opłaty 20-letniej w terminach określonych w ust. 4, 5 i 6 niniejszego paragrafu, administrator cmentarzy ma prawo rozporządzać grobem i przeznaczyć go do ponownego pochówku. Grób kwalifikowany jest do likwidacji, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami ( art. 7 ust 2 ustawy z 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych, (tekst jednolity Dz. U. 2011 r. Nr 118 poz. 687 z późn. zmianami)).
  5. Likwidacja grobu powinna być poprzedzona informacją umieszczoną na grobie na co najmniej 3 miesiące przed planowanym terminem likwidacji. Z czynności związanych z likwidacją grobu sporządza się protokół.
  6. Grób ziemny niestandardowy nie może być przeznaczony do ponownego pochowania w nim zwłok przed upływem 20 lat.

 

Ekshumacja

§ 5

  1. Ekshumacja zwłok i szczątków może być dokonana:
  1. na umotywowaną prośbę osób uprawnionych do pochowania oraz za zezwoleniem właściwego inspektora sanitarnego, zgodnie z obowiązującymi przepisami,
  2. na zarządzenie prokuratora lub sądu.
  1. Zwłoki osób zmarłych na choroby zakaźne (wg wykazu ustalonego przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej) nie mogą być ekshumowane przed upływem 2 lat od dnia zgonu (nie dotyczy to zarządzenia prokuratora lub sądu).

 

 

Administracja cmentarzy

§ 6

Załatwianie spraw formalno-organizacyjnych niezbędnych do przyjęcia zwłok do pochowania na cmentarzach, jak też innych spraw związanych z działalnością cmentarzy, odbywa się w biurze Administratora Cmentarzy, w dniach i godzinach urzędowania.

 

 

Pochówek

§ 7

  1. Przyjęcie zwłok do pochowania na cmentarzu następuje po przedstawieniu przez osobę zainteresowaną wymaganych dokumentów. W przypadkach, w których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że zgon nastąpił w związku z przestępstwem, do pochowania zwłok wymagane jest ponadto zezwolenie uprawnionego organu.
  2. W przypadku przyjęcia do pochowania zwłok osoby zmarłej poza granicami kraju, wszelkie dokumenty niezbędne do pochowania, a wystawione w języku obcym, winny być przedłożone  z wierzytelnym tłumaczeniem na język polski.

 

 

Zachowania zakazane na Cmentarzach

§ 8

  1. Na terenie cmentarzy bezwzględnie zakazuje się:
  1. zakłócania ciszy, porządku i powagi miejsca,
  2. spożywania alkoholu, używania środków odurzających oraz palenia tytoniu
  3. ustawiania ławek, ogrodzeń bez zgody Administratora,
  4. przebywania dzieci w wieku przedszkolnym bez opieki dorosłych,
  5. wysypywanie odpadów, śmieci poza pojemniki do tego przeznaczone,
  6. przebywania w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających
  7. niszczenia zieleni,
  8. wprowadzania zwierząt za wyjątkiem psów przewodników

 

  1. Na terenie cmentarzy zakazuje się bez uprzedniego zgłoszenia w biurze i uzyskania zgody Administratora dokonywania następujących czynności:
  1. usług pogrzebowych i robót kamieniarskich,
  2. wjeżdżania pojazdami mechanicznymi na teren cmentarza przy ul. Moniuszki.
  3. przenoszenia elementów nagrobków itp. przez mur (ogrodzenie) cmentarza
  4. prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej czy zarobkowej oraz umieszczania reklam,
  5. samowolnego sadzenia oraz usuwania drzew i krzewów,
  6. przenoszenia lub usuwania z cmentarzy wszelkich elementów jego wystroju (np. elementów nagrobków).
  7. Ustawiania lub instalowania ławek, płotków, ogrodzeń itp.

 

 

Roboty Kamieniarskie na terenie Cmentarzy

§ 9

  1. Dysponenci grobów mogą wykonywać prace we własnym zakresie lub zlecać je wybranym przez siebie wykonawcom.
  2. Roboty ziemne, kamieniarskie, budowlane oraz inne podobne mogą być wykonywane wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia od administracji cmentarzy po uzgodnieniu i uiszczeniu stosownych opłat.
  3. Do robót ziemnych, budowlanych, kamieniarskich i innych podobnych zalicza się:
  1.  wykonanie wykopów pod groby ziemne i murowane oraz zasypywanie grobów zgodnie z obowiązującymi normami, tj. w granicach działki i o odpowiedniej głębokości.
  1. budowa grobów murowanych,
  2. rozbiórka zabudowy grobu i nagrobka
  3. wykonanie, remont, przebudowa lub renowacja zabudowy grobu (nagrobka),
  4. wykonanie opaski wokół grobu (obmurówka)
  5. układanie kostki wokół grobu, ustawianie ławki
  6. sadzenie, wycinka i pielęgnacja drzew i krzewów na terenie cmentarza
  1. Dysponent grobu może powierzyć czynności określone w ust. 2 niniejszego paragrafu wyspecjalizowanemu wykonawcy, udzielając mu w tym zakresie pisemnego pełnomocnictwa. Nie zwalnia to dysponenta z odpowiedzialności za dopełnienie wymaganych niniejszym regulaminem czynności, w tym wniesienia opłat.
  2. W celu uzyskania zezwolenia na roboty kamieniarskie przy grobach należy:
    1. przedłożyć do akceptacji opis wykonywanych prac,
    2. zapoznać się z niniejszym Regulaminem potwierdzając ten fakt na piśmie,
    3. dokonać opłaty według obowiązującego cennika.
  3. Zezwolenie wydaje się wyłącznie na roboty przy grobach, za które uregulowana jest opłata 20 - letnia.
  4. Zezwolenie na wykonywanie robót wydaje się każdorazowo na jeden, ściśle określony grób. W przypadku prac przy kilku obiektach wymagane jest odrębne zezwolenie na każdy z nich. Zezwolenie utrzymuje ważność 7 dni. Jeżeli wykonawca nie zakończy prac w terminie ważności zezwolenia, dalsze podjęcie prac wymaga uzyskania kolejnego zezwolenia.

§ 10

  1. Wykonawca robót kamieniarskich obowiązany jest okazać zezwolenie na żądanie kontrolującego roboty pracownika Administratora, pod sankcją nakazania bezzwłocznego opuszczenia terenu cmentarza i podjęcia przewidzianych Regulaminem czynności dyscyplinujących i prawnych.
  1. Zakres prac bezwzględnie nie może wykraczać poza granice grobu.
  2. Prowadzenie robót może odbywać się w dniach urzędowania Administratora w godzinach od 7:00 do 15:00, z zastrzeżeniem postanowień poniższych w ust. 4.
  3. Prowadzenie robót poza godzinami wskazanymi w ust. 3 dopuszczalne jest pod warunkiem wcześniejszego uzgodnienia z Administratorem, co najmniej na 1 dzień przed planowanymi robotami oraz uiszczenia opłaty dodatkowej.
  4. Wykonawcy prac są zobowiązani zapewnić porządek i czystość terenu przez cały czas wykonywania robót, zabezpieczyć sąsiednie groby, zabezpieczyć wykop poprzez właściwe wygrodzenie, oznakowanie i osłonięcie, zabezpieczyć napotkane podczas kopania resztki szczątków ludzkich lub trumien.
  5. Po zakończeniu robót wykonawca obowiązany jest do uporządkowania terenu i wywozu wszystkich materiałów pozostałych po robotach z terenu cmentarza, a także naprawić wszystkie powstałe w wyniku prac szkody.
  6. Wykonywanie prac nie może zakłócać spokoju i powagi miejsca oraz kolidować z trwającymi ceremoniami pogrzebowymi.
  7. Fakt zakończenia prac musi być zgłoszony do Administratora Cmentarza. Odbiór prac jest warunkiem koniecznym do ponownego wydania zezwolenia.
  8. Naruszenie bądź nie wykonanie powyższych obowiązków uprawnia Administratora do obciążenia dysponenta grobu kosztami zastępczego wykonania robót lub czynności porządkowych.
  9. UWAGA!!! W przypadku gdy w sąsiedztwie robót odbywa się pogrzeb, wykonawca zobowiązany jest do przerwania prac na czas trwania ceremonii pogrzebowej.
  10. Administrator ma prawo przerwać prowadzone prace, jeżeli stwierdzi naruszenie postanowień niniejszego regulaminu

 

Wymagania dodatkowe  dla wyspecjalizowanych firm

§ 11

  1. Wszyscy Wykonawcy świadczący roboty kamieniarskie mają prawo do świadczenia usług na jednakowych warunkach.
  2. Od Wykonawców oczekuje się staranności, obejmującej w szczególności przestrzegania Regulaminu i wykonywania usług o należytym stopniu dbałości o czystość cmentarza.
  3. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za pracowników wykonawców zewnętrznych wykonujących prace na cmentarzu.
  4. Administrator może odmówić zgody na realizację usług przez danego wyspecjalizowanego Wykonawcę tylko w przypadku stwierdzenia rażącego naruszania przez niego postanowień niniejszego Regulaminu, w szczególności poprzez uporczywe (minimum 2 krotne) świadczenie usług z naruszeniem zasad Regulaminu, tj. bez wymaganych zgłoszeń i uzgodnień lub bez wniesienia wymaganych opłat lub wykonywania prac niezgodnych z przepisami prawa, itp. Odmowa wymaga pisemnego uzasadnienia.

 

Usługi Pogrzebowe

§ 12

  1. W celu uzyskania zezwolenia na wykonanie usług pogrzebowych należy:
  1. zgłosić się do Administratora cmentarza w godzinach urzędowania i przedstawić dokumenty wymagane stosownie do ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz rozporządzeń wykonawczych do ustawy,
  2. zapoznać się z niniejszym regulaminem potwierdzając ten fakt na piśmie,
  3. dokonać opłaty według obowiązującego cennika.
    1. Zezwolenie na wykonanie usług pogrzebowych wydaje się każdorazowo na jeden ściśle określony pogrzeb.
    2. Zezwolenie utrzymuje ważność 1 dzień, wskazany  w zezwoleniu.
    3. Zezwolenie wydaje się wyłącznie na pochówki w miejscach, za które uregulowana jest opłata 20 – letnia.
    4. Czynność wykopania grobu winna być wykonana odpowiednio wcześniej przed terminem ceremonii pogrzebowej, celem dokonania odbioru pod względem wykonania wykopu zgodnie z obowiązującymi normami, tj. w granicach działki i o odpowiedniej głębokości.
    5. Po zasypaniu grobu wykonawca obowiązany jest do uprzątnięcia terenu wokół grobu – przywrócenia stanu poprzedniego. Nienależyte wykonania obowiązku przywrócenia stanu poprzedniego uprawnia Administratora do obciążenia dysponenta grobu kosztami zastępczego wykonania czynności porządkowych.
    6. W przypadku, gdy usługi pogrzebowe wykonuje wyspecjalizowany wykonawca, stosuje się odpowiednio postanowienia § 11 niniejszego Regulaminu. W szczególności Administrator może odmówić zgody na realizację usług przez danego wyspecjalizowanego Wykonawcę w przypadku stwierdzenia rażącego naruszania przez niego postanowień niniejszego Regulaminu, w szczególności poprzez uporczywe (minimum 2 krotne) świadczenie usług z naruszeniem zasad Regulaminu, tj. bez wymaganych zgłoszeń i uzgodnień, bez wniesienia wymaganych opłat lub wykonywania prac niezgodnych z przepisami prawa itp. Odmowa wymaga pisemnego uzasadnienia.

 

Postanowienia dodatkowe

§ 13

  1. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za:
  1. kradzieże kwiatów oraz innych przedmiotów z mogił jak również za kradzieże nagrobków lub ich uszkodzenia spowodowane siłą wyższą (min.: klęski żywiołowe, czynnik i zjawiska atmosferyczne) lub przez osoby trzecie (akty wandalizmu), za które administrator nie ponosi odpowiedzialności,
  2. za rzeczy pozostawione na Cmentarzach bez nadzoru.
    1. Obowiązek utrzymania czystości i porządku na grobie i w jego otoczeniu spoczywa na jego dysponencie.

 

Przywołanie przepisów karnych

§ 14

  1. Wobec osób i podmiotów nie stosujących się do postanowień niniejszego Regulaminu będą wyciągane konsekwencje prawne i administracyjne.
  2. Naruszanie postanowień niniejszego Regulaminu poprzez naruszenie zakazów określonych w postanowieniach § 8 Regulaminu, będzie stosownie do rodzaju naruszenia kwalifikowane jako wykroczenia lub przestępstwo i niezwłocznie zgłaszane uprawnionym organom państwowym.
  3. Niezależnie od postepowań powołanych wyżej w ust. 2, Administrator dochodził będzie także roszczeń cywilnych, stosownie do obowiązujących przepisów.

 

 

Postanowienia końcowe

§ 15

W sprawach nie uregulowanych niniejszym regulaminem mają zastosowanie przepisy Ustawy z dnia 31 stycznia 1959 o cmentarzach i chowaniu zmarłych (tekst jednolity Dz. U. 2011 r. Nr 118 poz. 687 z późn. zmianami), aktów wykonawczych do tej Ustawy oraz innych właściwych aktów prawnych.

Regulamin obowiązuje wszystkich użytkowników cmentarzy

§ 16

  1. Regulamin niniejszy wchodzi w życie z dniem 01.07.2017r.

    REGULAMIN CMENTARZY PARAFIALNYCH

    PRZY UL. MONIUSZKI i PRZY UL.GRANICZNEJ W OPOCZNIE

    Postanowienia ogólne

    § 1

  2. Cmentarze są miejscami spoczynku osób zmarłych.
  3. Celem zapewnienia należnej czci zmarłym oraz dla porządku i utrzymania właściwego stanu estetycznego, powierza się te cmentarze wraz z ich urządzeniami szczególnej dbałości osób wykonujących na ich terenach prace i odwiedzających groby swoich bliskich oraz zaleca się stosowanie poniższego Regulaminu.
  4. Parafia Rzymsko- Katolickiej pod wezwaniem Św. Bartłomieja w Opocznie jest właścicielem gruntów, drzewostanu i grobów, jako ściśle związanych z gruntem i wszystkich urządzeń znajdujących się na terenie cmentarza przy ul. Moniuszki w Opocznie i części cmentarza na ul. Granicznej w Opocznie. Za właścicieli nagrobków na tych Cmentarzach uważa się dysponentów grobów.
  5. Administratorem cmentarzy parafialnych przy ul. Moniuszki i przy ul. Granicznej jest               PGK Sp. z o. o. w Opocznie.
  6. Administracja ma siedzibę w Opocznie przy ul. Targowej 9.
  7. Godziny urzędowania od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-15.00.

    Cmentarze parafialne dla odwiedzających cmentarz są czynne we wszystkie dni tygodnia przez całą dobę.

  8. Administrator wykonuje usługi cmentarne na podstawie niniejszego Regulaminu stosując określone procedury, cenniki i formularze pism oraz zawiera stosowne umowy z innymi podmiotami.
  9.  

    Groby i grobowce

    § 2

  10. Na cmentarzach pochówki zwłok i szczątków mogą odbywać się wyłącznie do grobów ziemnych i grobów murowanych.
  11. Odstępy- przejścia między grobami są ciągami komunikacyjnymi i nie mogą być samowolnie zabudowane ani zarośnięte krzewami.
  12. Opłaty

    § 3

    1. Na cmentarzach stosuje się opłaty:

  13. za miejsca grzebalne i rezerwacje,
  14. za korzystanie z terenu cmentarza do wykonania usług pogrzebowych i robót kamieniarskich,
  15. inne wymienione w cenniku opłat za korzystanie z cmentarza.
  16. Wysokość opłat, o których mowa w ust. 1, dla Cmentarza przy ul. Granicznej w Opocznie jak i Cmentarza przy ul. Moniuszki w Opocznie określa cennik z dnia 30.06.2017 r. (zarządzenie nr 13 z 30.06.2017r.)
  17. § 4

  18. Opłaty za miejsca grzebalne wnosi się na okres 20 lat (opłata 20-letnia).
  19. Opłaty nie podlegają zwrotowi.
  20. Opłatę za miejsce grzebalne pobiera się:
  21. w przypadku grobów ziemnych-przed podjęciem czynności związanej z pochówkiem zwłok,
  22. w przypadku grobów murowanych- łącznie z wykupem miejsca pod grób.
  23. Przedłużenie umowy na dalsze 20 lat wymaga ponownego uiszczenia opłaty 20-letniej, w roku kalendarzowym, w którym wygasa ważność poprzedniej opłaty.
  24. Opóźnienie we wniesieniu kolejnej opłaty 20-letniej nie może przekroczyć 1-go roku.
  25. W przypadku nie wniesienia w terminie opłaty 20-letniej możliwe jest przywrócenia prawa do grobu za zgodą Administratora.
  26. W przypadku nie uiszczenia opłaty 20-letniej w terminach określonych w ust. 4, 5 i 6 niniejszego paragrafu, administrator cmentarzy ma prawo rozporządzać grobem i przeznaczyć go do ponownego pochówku. Grób kwalifikowany jest do likwidacji, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami ( art. 7 ust 2 ustawy z 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych, (tekst jednolity Dz. U. 2011 r. Nr 118 poz. 687 z późn. zmianami)).
  27. Likwidacja grobu powinna być poprzedzona informacją umieszczoną na grobie na co najmniej 3 miesiące przed planowanym terminem likwidacji. Z czynności związanych z likwidacją grobu sporządza się protokół.
  28. Grób ziemny niestandardowy nie może być przeznaczony do ponownego pochowania w nim zwłok przed upływem 20 lat.
  29. Ekshumacja

    § 5

  30. Ekshumacja zwłok i szczątków może być dokonana:
  31. na umotywowaną prośbę osób uprawnionych do pochowania oraz za zezwoleniem właściwego inspektora sanitarnego, zgodnie z obowiązującymi przepisami,
  32. na zarządzenie prokuratora lub sądu.
  33. Zwłoki osób zmarłych na choroby zakaźne (wg wykazu ustalonego przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej) nie mogą być ekshumowane przed upływem 2 lat od dnia zgonu (nie dotyczy to zarządzenia prokuratora lub sądu).
  34.  

    Administracja cmentarzy

    § 6

    Załatwianie spraw formalno-organizacyjnych niezbędnych do przyjęcia zwłok do pochowania na cmentarzach, jak też innych spraw związanych z działalnością cmentarzy, odbywa się w biurze Administratora Cmentarzy, w dniach i godzinach urzędowania.

     

    Pochówek

    § 7

  35. Przyjęcie zwłok do pochowania na cmentarzu następuje po przedstawieniu przez osobę zainteresowaną wymaganych dokumentów. W przypadkach, w których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że zgon nastąpił w związku z przestępstwem, do pochowania zwłok wymagane jest ponadto zezwolenie uprawnionego organu.
  36. W przypadku przyjęcia do pochowania zwłok osoby zmarłej poza granicami kraju, wszelkie dokumenty niezbędne do pochowania, a wystawione w języku obcym, winny być przedłożone  z wierzytelnym tłumaczeniem na język polski.
  37.  

    Zachowania zakazane na Cmentarzach

    § 8

  38. Na terenie cmentarzy bezwzględnie zakazuje się:
  39. zakłócania ciszy, porządku i powagi miejsca,
  40. spożywania alkoholu, używania środków odurzających oraz palenia tytoniu
  41. ustawiania ławek, ogrodzeń bez zgody Administratora,
  42. przebywania dzieci w wieku przedszkolnym bez opieki dorosłych,
  43. wysypywanie odpadów, śmieci poza pojemniki do tego przeznaczone,
  44. przebywania w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających
  45. niszczenia zieleni,
  46. wprowadzania zwierząt za wyjątkiem psów przewodników
  47.  

  48. Na terenie cmentarzy zakazuje się bez uprzedniego zgłoszenia w biurze i uzyskania zgody Administratora dokonywania następujących czynności:
  49. usług pogrzebowych i robót kamieniarskich,
  50. wjeżdżania pojazdami mechanicznymi na teren cmentarza przy ul. Moniuszki.
  51. przenoszenia elementów nagrobków itp. przez mur (ogrodzenie) cmentarza
  52. prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej czy zarobkowej oraz umieszczania reklam,
  53. samowolnego sadzenia oraz usuwania drzew i krzewów,
  54. przenoszenia lub usuwania z cmentarzy wszelkich elementów jego wystroju (np. elementów nagrobków).
  55. Ustawiania lub instalowania ławek, płotków, ogrodzeń itp.
  56.  

     

    Roboty Kamieniarskie na terenie Cmentarzy

    § 9

  57. Dysponenci grobów mogą wykonywać prace we własnym zakresie lub zlecać je wybranym przez siebie wykonawcom.
  58. Roboty ziemne, kamieniarskie, budowlane oraz inne podobne mogą być wykonywane wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia od administracji cmentarzy po uzgodnieniu i uiszczeniu stosownych opłat.
  59. Do robót ziemnych, budowlanych, kamieniarskich i innych podobnych zalicza się:
  60.  wykonanie wykopów pod groby ziemne i murowane oraz zasypywanie grobów zgodnie z obowiązującymi normami, tj. w granicach działki i o odpowiedniej głębokości.
  61. budowa grobów murowanych,
  62. rozbiórka zabudowy grobu i nagrobka
  63. wykonanie, remont, przebudowa lub renowacja zabudowy grobu (nagrobka),
  64. wykonanie opaski wokół grobu (obmurówka)
  65. układanie kostki wokół grobu, ustawianie ławki
  66. sadzenie, wycinka i pielęgnacja drzew i krzewów na terenie cmentarza
  67. Dysponent grobu może powierzyć czynności określone w ust. 2 niniejszego paragrafu wyspecjalizowanemu wykonawcy, udzielając mu w tym zakresie pisemnego pełnomocnictwa. Nie zwalnia to dysponenta z odpowiedzialności za dopełnienie wymaganych niniejszym regulaminem czynności, w tym wniesienia opłat.
  68. W celu uzyskania zezwolenia na roboty kamieniarskie przy grobach należy:
    1. przedłożyć do akceptacji opis wykonywanych prac,
    2. zapoznać się z niniejszym Regulaminem potwierdzając ten fakt na piśmie,
    3. dokonać opłaty według obowiązującego cennika.
  69. Zezwolenie wydaje się wyłącznie na roboty przy grobach, za które uregulowana jest opłata 20 - letnia.
  70. Zezwolenie na wykonywanie robót wydaje się każdorazowo na jeden, ściśle określony grób. W przypadku prac przy kilku obiektach wymagane jest odrębne zezwolenie na każdy z nich. Zezwolenie utrzymuje ważność 7 dni. Jeżeli wykonawca nie zakończy prac w terminie ważności zezwolenia, dalsze podjęcie prac wymaga uzyskania kolejnego zezwolenia.
  71. § 10

  72. Wykonawca robót kamieniarskich obowiązany jest okazać zezwolenie na żądanie kontrolującego roboty pracownika Administratora, pod sankcją nakazania bezzwłocznego opuszczenia terenu cmentarza i podjęcia przewidzianych Regulaminem czynności dyscyplinujących i prawnych.
  73. Zakres prac bezwzględnie nie może wykraczać poza granice grobu.
  74. Prowadzenie robót może odbywać się w dniach urzędowania Administratora w godzinach od 7:00 do 15:00, z zastrzeżeniem postanowień poniższych w ust. 4.
  75. Prowadzenie robót poza godzinami wskazanymi w ust. 3 dopuszczalne jest pod warunkiem wcześniejszego uzgodnienia z Administratorem, co najmniej na 1 dzień przed planowanymi robotami oraz uiszczenia opłaty dodatkowej.
  76. Wykonawcy prac są zobowiązani zapewnić porządek i czystość terenu przez cały czas wykonywania robót, zabezpieczyć sąsiednie groby, zabezpieczyć wykop poprzez właściwe wygrodzenie, oznakowanie i osłonięcie, zabezpieczyć napotkane podczas kopania resztki szczątków ludzkich lub trumien.
  77. Po zakończeniu robót wykonawca obowiązany jest do uporządkowania terenu i wywozu wszystkich materiałów pozostałych po robotach z terenu cmentarza, a także naprawić wszystkie powstałe w wyniku prac szkody.
  78. Wykonywanie prac nie może zakłócać spokoju i powagi miejsca oraz kolidować z trwającymi ceremoniami pogrzebowymi.
  79. Fakt zakończenia prac musi być zgłoszony do Administratora Cmentarza. Odbiór prac jest warunkiem koniecznym do ponownego wydania zezwolenia.
  80. Naruszenie bądź nie wykonanie powyższych obowiązków uprawnia Administratora do obciążenia dysponenta grobu kosztami zastępczego wykonania robót lub czynności porządkowych.
  81. UWAGA!!! W przypadku gdy w sąsiedztwie robót odbywa się pogrzeb, wykonawca zobowiązany jest do przerwania prac na czas trwania ceremonii pogrzebowej.
  82. Administrator ma prawo przerwać prowadzone prace, jeżeli stwierdzi naruszenie postanowień niniejszego regulaminu
  83.  

    Wymagania dodatkowe

    dla wyspecjalizowanych firm

    § 11

  84. Wszyscy Wykonawcy świadczący roboty kamieniarskie mają prawo do świadczenia usług na jednakowych warunkach.
  85. Od Wykonawców oczekuje się staranności, obejmującej w szczególności przestrzegania Regulaminu i wykonywania usług o należytym stopniu dbałości o czystość cmentarza.
  86. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za pracowników wykonawców zewnętrznych wykonujących prace na cmentarzu.
  87. Administrator może odmówić zgody na realizację usług przez danego wyspecjalizowanego Wykonawcę tylko w przypadku stwierdzenia rażącego naruszania przez niego postanowień niniejszego Regulaminu, w szczególności poprzez uporczywe (minimum 2 krotne) świadczenie usług z naruszeniem zasad Regulaminu, tj. bez wymaganych zgłoszeń i uzgodnień lub bez wniesienia wymaganych opłat lub wykonywania prac niezgodnych z przepisami prawa, itp. Odmowa wymaga pisemnego uzasadnienia.
  88.  

    Usługi Pogrzebowe

    § 12

  89. W celu uzyskania zezwolenia na wykonanie usług pogrzebowych należy:
  90. zgłosić się do Administratora cmentarza w godzinach urzędowania i przedstawić dokumenty wymagane stosownie do ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz rozporządzeń wykonawczych do ustawy,
  91. zapoznać się z niniejszym regulaminem potwierdzając ten fakt na piśmie,
  92. dokonać opłaty według obowiązującego cennika.
    1. Zezwolenie na wykonanie usług pogrzebowych wydaje się każdorazowo na jeden ściśle określony pogrzeb.
    2. Zezwolenie utrzymuje ważność 1 dzień, wskazany  w zezwoleniu.
    3. Zezwolenie wydaje się wyłącznie na pochówki w miejscach, za które uregulowana jest opłata 20 – letnia.
    4. Czynność wykopania grobu winna być wykonana odpowiednio wcześniej przed terminem ceremonii pogrzebowej, celem dokonania odbioru pod względem wykonania wykopu zgodnie z obowiązującymi normami, tj. w granicach działki i o odpowiedniej głębokości.
    5. Po zasypaniu grobu wykonawca obowiązany jest do uprzątnięcia terenu wokół grobu – przywrócenia stanu poprzedniego. Nienależyte wykonania obowiązku przywrócenia stanu poprzedniego uprawnia Administratora do obciążenia dysponenta grobu kosztami zastępczego wykonania czynności porządkowych.
    6. W przypadku, gdy usługi pogrzebowe wykonuje wyspecjalizowany wykonawca, stosuje się odpowiednio postanowienia § 11 niniejszego Regulaminu. W szczególności Administrator może odmówić zgody na realizację usług przez danego wyspecjalizowanego Wykonawcę w przypadku stwierdzenia rażącego naruszania przez niego postanowień niniejszego Regulaminu, w szczególności poprzez uporczywe (minimum 2 krotne) świadczenie usług z naruszeniem zasad Regulaminu, tj. bez wymaganych zgłoszeń i uzgodnień, bez wniesienia wymaganych opłat lub wykonywania prac niezgodnych z przepisami prawa itp. Odmowa wymaga pisemnego uzasadnienia.
  93.  

     

     

     

     

    Postanowienia dodatkowe

    § 13

  94. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za:
  95. kradzieże kwiatów oraz innych przedmiotów z mogił jak również za kradzieże nagrobków lub ich uszkodzenia spowodowane siłą wyższą (min.: klęski żywiołowe, czynnik i zjawiska atmosferyczne) lub przez osoby trzecie (akty wandalizmu), za które administrator nie ponosi odpowiedzialności,
  96. za rzeczy pozostawione na Cmentarzach bez nadzoru.
    1. Obowiązek utrzymania czystości i porządku na grobie i w jego otoczeniu spoczywa na jego dysponencie.
  97.  

    Przywołanie przepisów karnych

    § 14

  98. Wobec osób i podmiotów nie stosujących się do postanowień niniejszego Regulaminu będą wyciągane konsekwencje prawne i administracyjne.
  99. Naruszanie postanowień niniejszego Regulaminu poprzez naruszenie zakazów określonych w postanowieniach § 8 Regulaminu, będzie stosownie do rodzaju naruszenia kwalifikowane jako wykroczenia lub przestępstwo i niezwłocznie zgłaszane uprawnionym organom państwowym.
  100. Niezależnie od postepowań powołanych wyżej w ust. 2, Administrator dochodził będzie także roszczeń cywilnych, stosownie do obowiązujących przepisów.
  101.  

     

    Postanowienia końcowe

    § 15

    W sprawach nie uregulowanych niniejszym regulaminem mają zastosowanie przepisy Ustawy z dnia 31 stycznia 1959 o cmentarzach i chowaniu zmarłych (tekst jednolity Dz. U. 2011 r. Nr 118 poz. 687 z późn. zmianami), aktów wykonawczych do tej Ustawy oraz innych właściwych aktów prawnych.

    Regulamin obowiązuje wszystkich użytkowników cmentarzy

    § 16

  102. Regulamin niniejszy wchodzi w życie z dniem 01.07.2017r.