Ogłoszenia duszpasterskie

 

XII Niedziela Zwykła - 21.06.2026 r.  

 

1. Dzieci i rodziców zapraszam na Mszę św. z okazji zakończenia roku szkolnego w piątek o godz. 8.30.

2. Rodziców, którzy pragną przygotowywać dziecko do I Komunii świętej, proszę aby po Mszy św. odebrali deklarację zgłoszeniową.

3. W środę przeżywać będziemy uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela – patrona kościoła w Działyniu. Serdecznie zapraszam na Mszę św. odpustową o godz. 18.00. Po Mszy św. procesja Eucharystyczna. Gospodarzy Odpustu proszę o przygotowanie kościoła w poniedziałek po południu. Msza św. w Dębnicy o godz. 8.30.

4. Dnia 15 czerwca rozpoczął się proces przyjmowania kandydatów do seminarium, pochodzących z archidiecezji gnieźnieńskiej, którzy formację do kapłaństwa odbywać będą w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Szczegóły w gablocie ogłoszeń parafialnych. Pamiętajmy w modlitwie o ludziach młodych, którzy w tym czasie dokonują życiowych wyborów i rozeznają drogę powołania. Wytrwale prośmy o dar nowych powołań kapłańskich i zakonnych oraz o świętość życia dla kapłanów.

5. W przyszłym niedzielę po Mszy Świętej będzie możliwość wsparcia  zakupu busa do przewozu osób niepełnosprawnych w Domu Pomocy Społecznej w Łopiennie prowadzonym przez Siostry Elżbietanki. Obecnie w Domu przebywa 50 osób z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową. Część z Mieszkańców porusza się na wózkach inwalidzkich. Dziś, aby zorganizować wyjazd do lekarza lub na wycieczkę konieczne jest ręczne przełożenie osoby z wózka do samochodu lub skorzystanie z transportu innych placówek. Dom otrzymał dofinansowanie z PEFRON-u na ten zakup, ale aby sfinalizować zamówienie potrzebuje 80 000 zł środków własnych, dlatego Siostry proszą pomoc w ich uzbieraniu. Siostry dziękują za każde wsparcie i zapewniają o modlitwie za ofiarodawców.

6. W niedziele, 28 czerwca w Gnieźnie odbędzie się Marsz dla Życia i Rodziny. Początek w katedrze o godz. 14.30. Szczegóły na plakacie.

7. Zbiórka dla ministrantów w sobotę o godz. 10.00.

8. Zapowiedzi przedślubne…

9. Za ofiary złożone w czasie Mszy św. i na remont kościoła – Bóg zapłać! Jak widać, na parkingu gromadzony jest materiał na remont kościoła parafialnego.

10. Miłosierdziu Bożemu polecajmy naszych zmarłych…

Niech Boże błogosławieństwo umocni nas w wiernym kroczeniu za Chrystusem w codziennym życiu. Życzę wszystkim dobrego tygodnia.

 

                                                                                         Ks. Proboszcz Zdzisław Firlej

 

 


 

Intencje mszalne: 21.06. - 28.06.2026

Intencje mszalne opublikowane na podstawie braku sprzeciwu i domniemanej zgody zamawiających intencję.

 

 

Niedziela

 

             8.00

+Wojciech Stachowiak i zmarli z rodziny

             9.30

Za Parafian

      Dz.11.15 

++Irena, Franciszek, Jan Kolańczyk – od rodziny

Poniedziałek

 

           18.00

++Jan, Bronisława, Stanisław, Krzysztof Koper i zmarli z rodziny

Wtorek

 

           18.00

+Andrzej Marmurowicz( z okazji Dnia Ojca) – od syna Krystiana z rodziną

Środa

Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela

      Dęb.9.00

+Joanna Nitka – od wnuczki Weroniki z Jakubem

      Dz.18.00

W intencji wszystkich modlących się w kościele w Działyniu

Czwartek

 

             8.30

+Grzegorz Sołtysiak – od mieszkańców Strychowa ost.); +Zenon Winkiel – od rodziny Wesołowskich z Owieczek; +Krystyna Koźlarek – od sąsiadów Bułatów(ost.); +Henryk Staniszewski – od rodziny Radlińskich

Piątek

 

             8.30

Msza św. z okazji zakończenia roku szkolnego

           18.00

++ z rodziny Piotrowskich i Stachowiaków

Sobota

 

      Dz.18.00

+Tadeusz Minior(3rocz.) – od żony i dzieci z rodzinami

Niedziela

 

             8.00

++Janina, Antoni, Augustyn, Piotr i zmarli z rodziny Grabowskich

             9.30

Za Parafian

      Dz.11.15

++Stanisław( z okazji Dnia Ojca), Krystyna Zielińscy

 

 

 

 


 

 

Ochrona dzieci i młodzieży w Parafii pw. św. Mikołaja i św. Jadwigi w Dębnicy

W parafii został wprowadzony w życie wewnętrzny dokument, w którym zawarta jest polityka ochrony przebywających tam dzieci i osób dorosłych zgodnie z obowiązującymi standardami wyznaczonymi zarówno przez dokumenty państwowe jak i wskazania wynikające z Wytycznych Kościoła katolickiego w Polsce. W parafii działa Zespół ds. Prewencji. Osobą odpowiedzialną za wdrażanie i przestrzeganie standardów ochrony dzieci jest Pani Iwona Kostrzewska, osobą zaufania powołaną do przyjmowania zgłoszeń w przypadku naruszenia standardów lub zaistnienia incydentów przemocy jest Pani Agnieszka Meller, osobą odpowiedzialną za interwencję w przypadku podejrzenia lub zaistnienia przemocy jest proboszcz parafii. Osoby zaangażowane w parafii i mające kontakt z dziećmi w obszarze związanym z prowadzeniem scholi, przebywające w zakrystii, sprawujące opiekę w czasie parafialnych wyjazdów dzieci uczestniczyły w szkoleniach dotyczących standardów ochrony dzieci w parafii i mają wymagane certyfikaty. Standardy obowiązują od 15 sierpnia 2024 r.

 


 

Kościół parafialny i kościół pomocniczy w Działyniu utrzymywane są przede wszystkim z niedzielnych ofiar składanych podczas Mszy św. Wpłaty można dokonywać także na konto parafialne:

Parafia rzymskokatolicka pw. św. Mikołaja i św. Jadwigi

Dębnica 34, 62-271 Działyń

nr konta: 13 9065 0006 0000 0007 2948 0001 

 


 

 

Administracja cmentarza i gospodarka odpadami

 

Przypominam o odnowieniu pokładnego za miejsce na cmentarzu z pochówkiem w 2004 r. Są jeszcze ciągle zaległości z lat poprzednich. Groby, dla których nie wznowino pokładnego zostają przykształcone w wolne miejsca.

Na tablicy ogłoszeń wywieszona została aktualna lista grobów, dla których skończyła się opłata za miejsce na cmentarzu. Od lipca nastąpiła podwyżka opłat za dzierżawione miejsce. Z cmentarza wynoszone jest coraz więcej śmieci, a za ich wywiezienie trzeba zapłacić. Wywiezienie jednego kontenera z plastikiem i szkłem kosztuje 1300,00 zł. To jedyny powód podwyżki.  Zmieniły się zasady segregacji odpadów z cmentarza. Huta szkła w Pobiedziskach nie będzie już przyjmować szklanych odpadów, ponieważ szklane znicze zawierają elementy plastikowe. Wysypisko w Lulkowie w ogóle nie przyjmuje odpadów z cmentarzy. Wysypisko w Żninie, gdzie dotychczas wywożone były odpady plastikowe z naszego cmentarza przyjmuje tylko odpady zmieszane szkło i plastik. W związku z tym będą tylko dwa kontenery. Do kontenera odkrytego tak jak dotychczas wrzucamy odpady biodegradowalne, czyli liście, trawę i naturalne kwiaty, do drugiego kontenera plastik i szkło.Prawda jest taka, że zmarli i sam cmentarz odpadów nie wytwarza. Jedyne śmieci z cmentarza to liście. Reszta to wszystko to, co przynosimy na groby zmarłych, a więc wypalone znicze, wkłady, wieńce i kwiaty. Ponawiam prośbę, aby to, co przyniesiemy na groby naszych zmarłych, potem zabrać do domowych pojemników, w których segregujemy odpady. Bardzo proszę o zrozumienie, bo tylko w ten sposób można będzie obniżyć koszty związane z utrzymaniem cmentarza. Bądźmy odpowiedzialni za dobro wspólne naszej wspólnoty parafialnej. Zasady związane z segregacją będą przypominane wielokrotnie.

 

                                                                                               Ks. Proboszcz Zdzisław Firlej