REGULAMIN CMENTARZA
Kościół zawsze uważał cmentarze, gdzie spoczywają zmarli, za miejsca święte, czyli przeznaczone do sprawowania kultu Bożego i grzebania wiernych /por. KPK, kan. 1205/.
Na cmentarzu, który jest miejscem ciszy, modlitwy i zadumy, należy zachować spokój i uszanować jego świętość. Wierni, których Bóg powołał do siebie, oczekują tutaj na dzień zmartwychwstania.
§1
1. Cmentarz parafialny jest cmentarzem wyznaniowym i własnością Parafii p.w. św. Małgorzaty dz. i m. w Moskorzewie; 29-130 Moskorzew 182.
2. Administratorem i zarządcą cmentarza jest ks. Proboszcz.
3. Cmentarz parafialny jest przeznaczonym do pochówku wiernych Kościoła Rzymskokatolickiego i osób, które wyrażą wolę pochowania na nim z poszanowaniem jego sakralnego charakteru.
§2
1. Wszelkie formalności związane z funkcjonowaniem cmentarza (prace na nim prowadzone) oraz usługami pogrzebowymi (pochówek, ekshumacja) dopełnia się w Kancelarii parafialnej po przedstawieniu przez uprawnioną osobę lub podmiot gospodarczy wymaganych przepisami prawa dokumentów i zezwoleń.
2. Osoby pełnoletnie przebywające na cmentarzu oraz dzieci pod ich opieką, zobowiązane są do zachowania ciszy i szacunku, należnego zmarłym oraz dbania o porządek i czystość na odwiedzanych grobach i w ich otoczeniu.
3. Ze względu na powagę miejsca jakim jest cmentarz, obowiązuje bezwzględny zakaz: picia alkoholu i przebywania w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających, palenia wyrobów tytoniowych, jazdy pojazdami jednośladowymi, wprowadzania zwierząt, niszczenia zieleni i infrastruktury cmentarza, wyrzucania śmieci poza miejsca do tego przeznaczone, zabudowy grobu wykraczającej poza powierzchnię miejsca grzebalnego, samowolnego wykonywania prac budowlanych oraz wszelkich czynności, które naruszają porządek i sakralny charakter.
§3
1. Parafia nie ponosi odpowiedzialności za szkody na grobach powstałe wskutek klęsk żywiołowych, działań firm świadczących usługi pogrzebowe i kamieniarsko – budowlane oraz za kradzieże i akty wandalizmu, a także za rzeczy pozostawione bez nadzoru.
2. Ubezpieczenia poszczególnych obiektów cmentarnych (grobowców, pomników) od aktów wandalizmu, przypadkowego uszkodzenia lub zniszczenia mogą dokonywać indywidualnie osoby sprawujące nad nimi pieczę.
§4
1. Na cmentarzu są pobierane tzw. opłaty cmentarne, podane przez Zarządcę cmentarza na utrzymanie jego infrastruktury.
2. Opłaty pobiera się za:
a. udostępnienie miejsca pod grób na 20 lat;
b. rezerwację miejsca pod grób (przez opłatę rezerwacyjną nie nabiera się praw własności do opłaconego miejsca, a jedynie staje się jego użytkownikiem na 20 lat);
c. korzystanie z cmentarza tj. np.: za pozwolenie na wjazd na jego teren dla wykonania nagrobka (pomnika), grobu ziemnego, katakumby, dekowania i innych prac remontowo – budowlanych.
3. Informacja o wysokości opłat, określonych w §4, p. 2, dostępna jest w Kancelarii parafialnej.
4. Zarządca cmentarza przyjmując opłatę, potwierdza ten fakt odpowiednim dokumentem.
5. Wszystkie opłaty wynikają z kosztów funkcjonowania i utrzymania infrastruktury cmentarza oraz planów inwestycyjnych.
§5
1. Każdy grób ma dysponenta, czyli osobę posiadającą aktualną umowę z parafią reprezentowaną przez Zarządcę cmentarza na jego użytkowanie.
2. W przypadku śmierci dysponenta jego prawa są dziedziczone na ogólnych warunkach.
3. Prawo do dysponowania grobem powstaje z dniem uiszczenia opłaty cmentarnej.
4. Brak opłaty przez dysponenta za grób, po upływie 20 lat jego użytkowania, oznacza rezygnację z dalszego jego użytkowania.
5. Uznaje się, że decyzje dysponenta grobu są składane zawsze za wiedzą i zgodą rodziny osoby/osób pochowanych w grobie.
6. Osoby składające przed Zarządcą cmentarza oświadczenia, ponoszą odpowiedzialność za ich treść. W przypadku ujawnienia i udokumentowania nieprawdy w oświadczeniu, zawarte umowy o dysponowaniu grobem automatycznie wygasają.
7. Dysponent prawa do grobu oraz miejsca objętego rezerwacją, winien dbać o należyty wygląd tego miejsca wraz z otoczeniem, utrzymać czystość i porządek, a także dobry stan techniczny nagrobka.
8. Rozróżnia się następujące rodzaje grobów: ziemne, murowane, rodzinne, katakumby i kolumbaria (groby urnowe).
9. Zarządca cmentarza podaje osobie, której udostępniono miejsce pod grób jego wymiary, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dn. 07.03.2008 r. w sprawie wymagań, jakie muszą spełniać cmentarze, groby i inne miejsca pochówków zwłok i szczątków (Dz. U. 2008. 48. 284).
10. Grób nie może być użyty do ponownego pochowania zmarłego przed upływem 20 lat od ostatniego pochówku. Po tym okresie, ponownie można użyć grobu, jeżeli dotychczasowy dysponent czy zainteresowana nim osoba, nie dokona opłaty cmentarnej przedłużającej dzierżawę grobu.
§6
1. Zgłaszanie wszelkich spraw dotyczących grobów i cmentarza odbywa się wyłącznie u Zarządcy cmentarza.
2. Prace remontowo – budowlane na cmentarzu mogą być prowadzone w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 20.00 (czas letni) oraz od 8:00 do 15:00 (czas zimowy).
3. Na wszystkie prace remontowo – budowlane konieczne jest zezwolenie Zarządcy cmentarza, który wydaje je dysponentowi grobu i wskazanemu przez niego podmiotowi tj. zakładowi pogrzebowemu czy firmie kamieniarskiej, gdy ta okaże dokumenty poświadczającego prowadzenie działalności gospodarczej i aktualnej polisy ubezpieczeniowej oraz uiści opłatę cmentarną, o której mowa w §4, p. 2c.
4. Prace prowadzone na cmentarzu poza wyznaczonymi godzinami oraz bez zezwolenia Zarządcy cmentarza uważane są za nielegalne i mogą jako takie być wstrzymane.
5. Wobec podmiotów świadczących usługi pogrzebowe i remontowo – budowlane, gdy te prowadzą prace nielegalnie na cmentarzu i łamią przepisy o których mowa w §8, Zarządca cmentarza zrywa całkowicie współpracę lub aż do naprawienia zaistniałych błędów i szkód.
6. Prace remontowo – budowlane na cmentarzu nie mogą być wykonywane w niedziele i święta kościelne oraz w czasie trwania pogrzebu, aby nie przeszkadzać jego uczestnikom okazać szacunek osobie zmarłej i jej rodzinie.
§7
1. Zarządca Cmentarza, który jest Administratorem danych, przechowuje i uaktualnia dokumentację grobów:
a. kartoteki grobu (w porządku: kwatera, numer czyli miejsce);
b. dokumentację związaną z dysponowaniem grobem;
c. karty zgonu;
d. księgę cmentarną (zmarłych), w formie tradycyjnej i elektronicznej.
2. Dane osobowe, które są przetwarzane i przechowywane w zbiorze Zarządcy cmentarza, podlegają ochronie w myśl przepisów Ustawy o ochronie danych osobowych z dn. 29.08.1997 r. (Dz. U. z 2002 r., nr 101, póź. 926) – z wyłączeniem art. 43 ust. 1 p. 3 oraz ust. 2 cyt. ustawy.
3. Gromadzone dane w systemie informatycznym, a także w formie tradycyjnej, są odpowiednio zabezpieczone.
4. Dysponent grobu przekazując swoje dane Zarządcy cmentarza, wyraża jednocześnie zgodę na ich gromadzenie i przetwarzanie w niezbędnym zakresie, a osobie której dane znajdują się w tym zbiorze, na każde żądanie przysługuje prawo do wglądu i ich uaktualnienia.
§8
1. W sprawach nieuregulowanych niniejszym dokumentem zastosowanie mają obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa państwowego oraz Instrukcja Biskupa Kieleckiego w sprawie zarządzania cmentarzami parafialnymi (wyznaniowymi) na terenie diecezji kieleckiej z dn. 28.06.2017 r.
2. Regulamin niniejszy obowiązuje od dn. 01.11.2024 r.