REGULAMIN CMENTARZA PARAFIALNEGO
Na podstawie art. 2 i art. 45 ust. 1 Ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej /Dz. U. nr 29 poz. 1542 z późn. zm./ wzwiązku z art.8 ust.3 art.23 i art. 24 Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzeczypospolitą Polską podpisanego w Warszawie dnia 28 lipca 1993 r. /Dz. U. nr 51 poz.318/ stanowi się, co następuje:
§1
Cmentarzem administruje firma ETERI Sp. z o.o., Zarządcą jest Proboszcz Parafii św. Jana Chrzciciela w Czerniejewie.
§2
Cmentarz grzebalny jest miejscem poświęconym. To miejsce ciszy i modlitwy. Miejscu temu należy się cześć religijna i poszanowanie.
§3
Na cmentarzu zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 7 marca 2008 r./Dz. U. nr 48 poz. 284/ urządza się:
- groby ziemne – dół w ziemi, do którego się składa trumnę ze zwłokami lub urnę i zasypuje ziemią;
- groby murowane – dół, w którym boki są murowane do poziomu gruntu, do którego składa się trumnę ze zwłokami lub urnę;
- groby rodzinne /grobowce/ - grób przeznaczony do składania dwóch lub więcej trumien ze zwłokami lub urn.
§4
Na cmentarzu stosuje się opłaty:
- za miejsce grzebalne
- za postawienie nowego pomnika
- za zarezerwowanie miejsca na grób
§5
- Opłaty za miejsca grzebalne wymienione w § 3 wnosi się na okres 20 lat.
- Opłaty nie podlegają zwrotowi.
- W przypadku dochowania do istniejącego grobu lub miejsca rezerwowego pobiera się opłatę uzupełniającą do pełnych 20 lat.
- Przedłużenie umowy na dalsze 20 lat wymaga ponownego uiszczenia opłaty 20-letniej (w roku kalendarzowym, w którym wygasa ważność poprzedniej opłaty).
- Opóźnienie we wniesieniu kolejnej opłaty 20-letniej nie może przekraczać 1-go roku.
- W przypadku nie uiszczenia opłaty 20-letniej w terminach określonych w ust. 4 i 5 niniejszego paragrafu grób kwalifikuje się do likwidacji, co Jest zgodne zobowiązującymi w tym zakresie przepisami (art.7 ust2 Ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych).
- Likwidacja grobu winna być poprzedzona informacją umieszczoną na grobie na co najmniej 3 miesiące przed terminem jego likwidacji.
- Z czynności związanych z likwidacją grobu sporządza się protokół.
§6
- Grób ziemny zwykły nie może być użyty do ponownego pochowania w nim zwłok przed upływem 20 lat.
- Do dysponowania wolnym miejscem w grobie ziemnym przeznaczonym dopochowania więcej niż jednej osoby uprawnieni są członkowie rodziny zmarłego, spoczywającego w tym grobie.
- Dysponentem nowo wybudowanego grobu rodzinnego (grobowca), przeznaczonegodo pochowania więcej niż jednej osoby, Jest osoba, która poniosła nakłady na jego wybudowanie i uiściła należną opłatę cmentarną.
§7
- Ekshumacja zwłok i szczątków może być dokonana:
- a. na umotywowaną prośbę osób uprawnionych do pochowania zwłok za zezwoleniem miejskiego inspektora sanitarnego, zgodnie z obowiązującymi zasadami;
- b. na zarządzenie prokuratora lub sądu
- Zwłoki osób zmarłych na choroby zakaźne (wg wykazu ustalonego przez MinistraZdrowia i Opieki Społecznej) nie mogą być ekshumowane przed upływem 2. lat od dnia zgonu (nie dotyczy to zarządzenia prokuratora lub sądu),
- Miejsce po ekshumacji pozostaje do dyspozycji zarządcy cmentarza bez zwrotu opłaty 20-letniej.
§8
Miejsca rezerwowe, przeznaczone do pochowania zwłok określonej osoby, w przypadku pochowania jej w innym grobie, przechodzą do dyspozycji zarządcy cmentarza, bez względu na uiszczoną opłatę.
§9
Pochówku może dokonywać tylko ta osoba lub firma, która uzyskała zgodę zarządcycmentarza.
§ 10
Załatwianie spraw związanych z działalnością cmentarza lub pracami wykonywanymi na cmentarzu odbywa się w biurze parafialnym.
§ 11
Przyjęcie zwłok do pochowania na cmentarzu następuje po przedstawieniu przez osobę zainteresowaną wymaganych dokumentów, w tym przede wszystkim odpisu karty zgonu.
§ 12
- Wszelkie prace remontowo-budowlane np.: wymiana pomników, remont już istniejących, wylewanie lub układanie chodniczków na cmentarzu mogą byćprowadzone tylko w dni powszednie.
- Na wszystkie w/w prace wykonawcy powinni mieć pozwolenie wydane przezKs. Proboszcza. Wymagane jest przedstawienie szkicu nowego pomnika (w 2egzemplarzach), z podaniem jego wymiarów oraz treści napisu, który zostanie nanim umieszczony.
- Prace prowadzone bez zezwolenia uważa się za nielegalne.
- Elementy starego pomnika należy na własny koszt usunąć z cmentarza. Zabrania się wrzucania tych elementów do cmentarnego śmietnika, bądź ich porzucenia naterenie cmentarza lub przy cmentarzu
§ 13
1. Na terenie cmentarza bezwzględnie zabrania się:
-
zakłócania ciszy, porządku i powagi miejsca;
-
wysypywania odpadów poza pojemniki do tego przeznaczone;
-
wprowadzania zwierząt;
-
samowolnego usuwania krzewów bądź drzew;
-
palenia papierosów.
2. Na terenie cmentarza zakazuje się, bez uprzedniego zgłoszenia w biurze parafialnym i uzyskaniu zgody zarządcy cmentarza, dokonywania następujących czynności:
-
prackamieniarskichibudowlanych;
-
wjeżdżania pojazdami mechanicznymi;
-
prowadzenie jakichkolwiek działalności gospodarczej lub zarobkowej;
-
ustawiania ławek i ogrodzeń;
- samowolnego sadzenia drzew i krzewów;
- przenoszenia, niszczenia lub zbierania z cmentarza wszelkich elementów jego wystroju (np. elementów nagrobków, kwiatów, sprzętu do pielęgnacjicmentarza itp.).
§ 14
W wypadku naruszenia postanowień niniejszego regulaminu zarządcy cmentarza służą uprawnienia, wynikające z przepisów regulujących poszczególne rodzaje naruszeń.
§ 15
Skargi i wnioski można kierować do zarządcy cmentarza.
§ 16
W sprawach nieregulowanych niniejszym regulaminem mają zastosowanie przepisyUstawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (tekst jednolity Dz.U. z 2000 r. nr 23, poz 295 z późn. zm.).
§ 17
Regulamin jest udostępniony w parafialnej gablocie ogłoszeniowej i jest do wglądu dla osób zainteresowanych w biurze parafialnym.
§ 18
Regulamin niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Zarządca cmentarza Parafii św. Jana Chrzciciela
Ks.Proboszcz Witold Sadłowski